PERONA TUR

DOĞU KARADENİZ YAYLA TURLARI

Hemşin – Laz Yaylaları Turu

Fiyat

24.000.00

Süre

7 Gün

Tour Tipi

Tur Bilgileri

Hemşin -laz Yaylaları Turu

Yüz yıllar önce göçlerle Doğu Karatenize gelip yüksek rakımlı köyler kurarak Kaçkar dağlarının ve bulutlar komşu yaşam sürdüren kadim Hemşin ve Laz halklarının kullanımında olan yayları, tarihi kervan yollarını adımlayıp ve yaşam sürdükleri köyleri gezip; Günümüzde devam eden geleneklerini, kültürel değerlerini sizlere anlatıp gündelik hayatlarına kısa da olsa dahil edeceğiz. Doğu Karadeniz doğasının ve coğrafyasını sizlere sunacağı görsel şölenler şansınıza kalacak…

1.GÜN / Hemşin Vadisi -Akyamaç Şelalesi Badara ve Gito Yaylaları

Sizleri Rize- Artvin hava alanında karşılayıp isteğinize göre Karadeniz kahvaltısı yaparak gezilerimize başlamak üzere Kaçkar dağlarına doğru yol alamaya başlıyoruz. Bugünün gezi rotası Hemşin vadisinin doğal ve tarihi güzellikleri olacak. Akyamaç şelalesi ve tarih Hemşin konaklarının bulunduğu köyleri gezerek yemyeşil vadileri takip edip bulutlara komşu Badara yaylasına ulaşıcaz. Badara yaylasının çevresinde yürüyüşler yapıcaz. İki gece konaklayacağımız Gito yaylasında yer alan butik dağ otelimize aracımızla ulaşıp otelimize yerleşerek günü Gito yaylasının seyir tepelerinde gezintiler yapıp Kaçkar Dağlarının görkemli manzaralarını seyrederek tamamlıyoruz.

2.GÜN /Ambarlı Yaylası- Ambarlı Buzul Göller

Sabah erken uyananlar camdan mutlaka pansiyonumuzun önündeki çayırları seyreylesin diye şimdiden uyaralım, malum bu doğayı paylaştığımız başka canlıları görme şansınız olabilir. Kaçkar dağlarının görkemli zirvelerini seyrederek kahvaltımızı yaparak Ambarlı yaylasına doğru aracımızla yol alıyoruz. Yaylaya ulaşarak kısa bir dinlencenin ardından Balıklı göller yürüyüşümüze başlıyoruz. Göllere ulaştığımızda öğlen kumanyalarımızı atıştırarak dağların kuytu sesizliğne kendimizi bırakacağımız dinlencemizi yapıyoruz. Dileyenler göllerin gayet soğuk sularında yüzme keyfide yapabilir. Ambarlı yaylasına dönerek yorgunluk çaylarımızı içip Gito yaylasının aracımızla dönüyoruz. Yaylanın sırtlarına ulaştığımızda bulut denizin oluşumu varsa bulut denizinde gün batımı keyfimizi yaparak otelimize dönüp günü tamamlıyoruz.

3. GÜN/ Şimşir Ormanı-Palovit Şelalesi- Amlakit ve Hazindak Yaylaları

Kito yaylasından aracımızla ayrılıp Fırtına dersinin kolu olan Çat vadisine iniyoruz. Vadideki ilk gezi durağımız ülkemizin en büyük şimşir ormanı olan Şimşirgene ormanları gezicez. Ardından Palovit şelalesi ve Şelaleler vadisini takip ederek Amlakit yaylasına ulaşıyoruz. Yaylada öğlen yemeği molamızı yapıp gezintiler de yaparak dileyenler araçla dileyenler 600 yıllık arihi kervan yolunu adımlayarak Hazindak yaylasına geçiyoruz. Bu gece Kaçkar Dağlarındaki tek habitat planı olan Hazindak yaylasına misafir olacağız.

4.GÜN Hazindak -Pokut-Sal yaylaları yürüyüşü

Güne kahvaltımızı başlayıp stabilize araç yolundan kah Çat vadisini kah Ayder vadisini seyrederek bölgedeki en güzel yayla evlerine sahiplik yapan Pokut ve Sal yaylalarına doğru yürüyüşümüze başlıyoruz. İlk durağımız Pokut yaylası olacak, yayladaki gezintilerimizi yaparak Sal yaylasına kısa bir orman patikasıyla ulaşıp öğlen yemeği molamızı veriyoruz. Sal yaylasındaki gezintilerimiz yaparak Çinciva köyüne aracımızla iniyoruz. Birçok filme plato olan Çinciva köyünde, tarihi Hemşin konaklarını ve taş köprüleri gezerek Çamlıhemşin ilçe merkezi üzerinden Fırtına deresinin ikinci kolu olan Ayder vadisindeki Laz yaylalarına doğru yol alacağız. Dilerseniz Ayder yaylasında kısa bir fotoğraf molası verip bu gece konaklayacağımız Kemerli Kaçkar zirvesinin eteğindeki
Avusor yaylasındaki Butik dağ otelimize ulaşacağız. Vadide bulut denizi oluşumu varsa bu doğa olayını en güzel seyir noktalarına sahip Huser yaylasına geçerek Karadeniz ikiliminim bu görsel şölenini seyrettiriyor olacağız. Kaçkar Dağlarının görkemli zirvelerini de görüyor olacaksınız.

5.GÜN/ Dargovit Geçidi -Kaçkar Yaylası

Kahvaltımızla güne başlayıp bir gecelik eşyalarımızı atlara teslim ederek Altıparmak Zirvesinin vadisine doğru yürüyüşümüze başlıyoruz. İlk rotamız Kemerli Kaçkar ile Altıparmak vadilerini birbirinden ayıran Dargovit geçidi olacak. İki görkemli zirvenin ortasındaki manzarayı anlatmalara sığdıramayız yaşamanız lazım. Rotamıza ülkemiz en yüksek dağ otelinin kabul edilen ve bu gece misafir olacağımız Dadala pansiyonun yer aldığı Kaçkar Yaylasına doğru adımlamaya devam edicez. Pansiyonumuza ulaşarak yürüyüşümüzü tamamlayıp öğlen yemeğimizi alıyoruz. Günü yaylanın çevresinde gezintiler yaparak geçiriyor olacağız. Gece Altıparmak dağının yıldızlara uzanan görkemini seyredip kayan yıldızları saymaca yarışmamız olacak.

6.GÜN / Balıklı Göl -Didingola -Koçdüzü Yaylası

Güne kahvaltımızla başlayıp eşyalarımızı atlara teslim ederek rotamızı adımlamaya başlıyoruz. Bu günkü yürüyüş rotamız Altıparmak zirvesini seyrederek bölgenin diğer vadisine doğru olacak.. İlk durağımız Kaçkar dağlarının nedeyse tüm zirvelerini, bu dağların en büyük buzul göllerinden olan Ambarlı gölünü de seyredeceğimiz Didingola tepesine çıkıyoruz, manzaranın detaylarını yazmaya çalıştık gerisini orada yaşıyor olacaksınız. Rotamıza Balık gölüne inip yüzme molası vereceğiz. Yürüyüşümüzü Didingola yaylasına ulaşarak tamamlıyor olacağız. Yaylacılık kültürüne devam eden bu yaylada gezintiler yapıp aracımızla tarifsiz manzaraya sahip olan araç yolundan Koçdüzü yaylasına geçerek burada konaklayacağımız otelimize ulaşacağız. Günün finali Cennet ve
Cehenem tepesinden Karadeniz’e kadar uzanan yemyeşil vadilerin seyri ve şansınız yaver giderse de Bulut denizinde gün batımı ile tamamlayacağız. Akşam yemeğimizden sonra tulum eşliğinde türküler söyleyip horonlar oynuyor olacağız.

7.GÜN/ Sataple Yaylası – Fındıklı Çağlayan – Rafting

Güne kahvaltımızın Ardından Fırtına vadisine doğru aracımızla inişe geçiyoruz. Yol güzergahımız da yer alan Sataple,ve Tacikeri yaylalarında gezintiler ve molalar yaparak Topluca Köyünden fırtına vadisine varıyoruz Günün ilk aktiviteleri Fırtına dersinin serin sularında rafting yapmak ve adrenalin depolamak içinde. Dilerseniz hazır ıslanmışken Karadeniz’in sularında da yüzme keyfi yapa biliriz. Gezilerimize 350 ila 100 yaşlarındaki Dolmataş tekniğiyle yapılmış tarihi Laz konaklarının bulunduğu Fındıklı ilçesindeki Çağlayan köyü ile devam ediyoruz. Tarihi Laz konaklarının yer aldığı mahalleri gezip ayrıca çay fındık ve kivi bahçelerinde tarımlarıyla ilgili bilgilerde paylaşıyor olacaksınız. Hasat vaktiyse gördüğümüz çiftçilerin ayanına uğrayıp çay toplamayı da öğretmeye çalışacağız. Gezilerimizi tamamlayıp dilerseniz hediyelik yerel ürünler çay, Rize bezi v.b alışverişleri yapmanızı sağlayıp uçak kalkış saatlerinize göre sizleri Rize Artvin havaalanına bırakarak Kaçkar Dğalarının bulutlara komşu yaylarını yaşatacağımız gezi programımızı tamamlayıp vedalaşıyoruz.

Not: Sizler eşlik edecek Rehberimiz Hava, yol ve sağlık nedenlerinde ötürü oluşacak sorunlarda programda değişiklikler ve iptaller yapma hakkına sahiptir.

TUR DETAYLARI

Çok özel bir coğrafya olan, saklı cennet olarak adlandırdığımız bir çok güzelliği bünyesinde barındıran Doğu Karadeniz’in; koşturmacalı kalabalık geziler yerine, uzun yıllardır uyguladığımız “Butik Tur” mantığıyla çok daha keyifli, alakalı ve tadını çıkaran bir şekilde gezileceğine inanıyoruz. Bu düşünceye uygun olarak programlarımız sabah uygun bir saatte hareket edip akşam yine çok geç vakte kalmadan bitecek şekilde, tatilinizi koşuşturma içinde değil, dolu dolu yaşatan planlamalar şeklindedir.

Ayrıca “ekstra ücret” başlığı altında sizlerden kayıt sırasında ya da tur esnasında hiçbir ücret toplanmaz. Uygun bütçeyle satışa sunulan turlarda “ekstra” toplanan ve tur ücretine dahil edilmeyen bedellere dikkat etmeniz gerekir. Toplanan bu ücretlerle birlikte o turların fiyatları bizlerin tur fiyatları ile aynı orana gelmekte hatta üstüne çıkmaktadır.

REHBERLER

Rehberlerimiz, sosyal ilişkileri güçlü, gezi yapılacak bölgeleri araştırmacı bir ruhla inceleyen, sizlerin bölgeyle özdeşlik kurmanızı sağlayacak olan ve yöreyi çok iyi bilen bölge insanlarıdır. Onlarca kez yaşamış oldukları tur deneyimlerinden dolayı yöreye oldukça hâkimdirler

ULAŞIM

Gruplarımız 15 kişiyle sınırlı olduğundan dolayı tüm katılımcıları bulundukları şehirden alıp ortak bir ulaşım olanağı sağlamamız maalesef pek mümkün olamamakta. Dolayısıyla, gruplarımızla lokal gezi yaptığımız bölgede buluşmak zorundayız.

YANINIZA ALMANIZ GEREKENLER

*Küçük bir sırt çantası (günlük yürüyüşlerde yedek eşyanızı ve kumanyanızı koyacağınız yaklaşık 25 lt. sırt çantası)
*Yürüyüş ayakkabısı (bileğinizi kavrayan, yüksek topuklu olmayan, taban sertliği iyi olan)
*Spor ayakkabı (yürüyüş haricinde giyeceğiniz ve yedek olarak bulunacak az yer kaplayan hafif ayakkabı)
*Yağmurluk (tercihen panço’da olabilir)
*Sweat-shirt (uzun kollu polar veya sentetik üst giysi)
*T-shirt (sentetik, teri üzerinde tutmayan)
*Pantolon (sentetik veya polar, erken kuruyan, geniş kesim, iki adet yeterli)
*Şort (sıcak günler için-yada şort olabilen pantolon)
*Mayo, havlu ve plaj terliği (Buzul göllerine, Derelere, Karadeniz’e veya kaplıca girmek için)
*Flash bellek (tur sırasında çekilen video ve fotoğrafların anında katılımcılara verilebilmesi için)

İLKE VE ŞARTLAR

Turumuz maksimum 15 kişiyle yapılır. Minimum 7 katılımcı sağlanmadığı takdirde tur iptal edilebilir Gezilerimizde küçük araçlar kullanıldığı için hazırlıklarınızı yaparken küçük boy çanta getirmeniz gerekmektedir.
Turumuza en geç 15 gün öncesine kadar kayıt yaptırıp ücreti yatırmış olmanız gerekmektedir.
Rezervasyon iptali 15 gün öncesine kadar iade edilir. 15 günden sonra tur fiyatının %30’u, bir hafta kala tur fiyatının %50’si kesinti yapılır. Tura 4 gün kala ücret iade edilmez.
Rehberler koşullara göre tur programındaki günleri değiştirebilir.
Tur lideri hava koşulları, sosyal olaylar ve her türlü olumsuzluk karşısında, tur programında değişiklik yapma hakkına sahiptir.
Turlarımıza kayıt olan katılımcılarımız “Tur Sözleşmesi”ni okumuş, kabul etmiş ve imzalamış sayılır

Dahil/Hariç

 • Rizede Başlayıp Rizede Biten Bütün Ara Transferler
 • 6 Gece Pansiyon Konaklama
 • 6 gün Akşam Yemeği
 • 6 gün Kahvaltı
 • Seyahat Sigortası
 • Rehberlik Hizmeti
 • Kültür ve doğa rehberliği
 • Mili park giriş ücretleri
 • Rizeye Kadar Uçak ve Araç Ulaşım Giderleri
 • Rafting
 • Öğlen Yemekleri

Benzer Turlar

İnceleme Puanları

Henüz yorum yok

"Hemşin – Laz Yaylaları Turu" üzerine bir düşünce

 1. Elif Kurtulmuş 12/05/2024

  Peronatur ile 14 kişilik ekiple harika bir Hemşin Laz yaylaları turu gerçekleştirdik.Doğanın tüm güzelliklerini doya doya gözlemleme fırsatımız oldu ve 7 gün boyunca o coğrafyanın tadını çıkardık diyebilirim.Muhteşem bir deneyimdi.2024 ağustos yine oradayım doğa severlerle. Rehberimiz Ali Kurdoğlu ve ekibine çok teşekkür ederim.

Yorum Ekle

Your email address will not be published.

 • Quality
 • Location
 • Amenities
 • Services
 • Price

Rezervasyon Yap

lütfen önce tarihi seçin

Havaalanı Transferi

1.000.00

Rezervasyonunuz için transfer işlemi istiyorsanız lütfen işaretleyiniz.

Tercuman

1.000.001.000.00

Rezervasyonunuz için tercuman talebiniz varsa lütfen işaretleyiniz.

Son Dakika Fırsatları

Ağrı Dağı Zirve Turu

Ağrı Dağı Zirve Turu

 17.500.00 
Altıparmak laz Geçitleri

Altıparmak laz Geçitleri

 3.000.00 
Pokut – Huser Turu

Pokut – Huser Turu

 400.00 
× Canlı Destek