Rizede Gezilecek Yerler

Rizede Gezilecek Yerler

Rize Yaylaları bugün dünyanın en turistik ve en değerli şehirleri arasında yer almaktadır. Şüphesiz kenti en değerli şehirlerden birisi yapan şey, kentin çok kadim zamanlara dayanan tarihi ve o tarihin günümüzde yaşayan yanlarıdır. Bu nedenle Rize yayla turları pek çok ayrı başlığa sahiptir. Bunların en başında ise Rize denildiğinde, şehrin silueti konumundaki Tarihi yaylaları dır.

Rizede Gezilecek Yerler

Tarihi çok eskilere dayanan,Rize kültür turları arasında en uğrak noktalar arasında yer almaktadır. Bugün Çamlıhemşin ilçesine bağlı olan Pokut Yaylası bu Tarihi Mirasın ’nın merkezi noktasındadır. Pokut Yaylası, Ayder yaylası, Avusor yaylası,Koçdüzü Yaylası ,Gito Yaylası,Hemşin Yaylaları , Laz yaylaları gibi saymakla bitmeyecek kadar çok tarihsel yapı ve alan bu Tarihi içerisinde yer almaktadır

Zil Kale

Buraya kadar gelip de Zilkale’yi görmemek olmaz. Bölgenin en dikkate değer eserlerinden birisidir. İlçe merkezinin 15 km. güneyinde, Fırtına Deresi’nin batı yamaçları üzerine kuruludur. Kalenin üzerinde inşa edildiği sarp kaya kütlesi denizden 750 m dere yatağından yaklaşık 100 m. yüksekliktedir.

Zil Kale; dış surlar, orta surlar ve iç kaleden meydana gelir. Dış kalenin kapısına kuzeybatı yönündeki patika bir yolla ulaşılır. Bir teras yardımıyla orta surlar seviyesine çıkılır. Buradan ikinci bir kapı yardımıyla kale içerisine girilire. Kalenin Orta kale içerisinde üç önemli yapı bulunur. Bunlar muhafız binası, şapel ve baş kuledir. Kulenin dört katlı olduğu duvarlardaki hatıl izleri ve kiriş deliklerinden anlaşılmaktadır. Duvarlar üzerinde doğu (vadi, manzara) yönünde kemerli pencereler, diğer taraflarda mazgal delikleri bulunmaktadır. .

Zil Kale, Kale-i Bala, Ciha Kale ve Kız Kaleleri gibi hem yörenin, hem de İspir’e ulaşan önemli bir ortaçağ kervan yolu üzerinde güvenliği sağlıyordu. . Yakın tarihte restorasyon geçiren yapı, vadiye hakim, güzel manzaralı bir konuma sahip ve ilçedeki kaçırılmaması gereken ziyaret noktalarındandır…

Avusor Yaylası

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde yer alan Avusor Yaylası, çoğunlukla Lazların yaşadığı bir yayla olma özelliği taşıyor. Ayder yaylası’ndan yaklaşık olarak 1 saat araç yolculuğu ile ulaşım sağlanır Avusor Yaylası’nın mimari yapısı,genellikle ahşap ve taş evlerden meydana geliyor. yaklaşık olarak 50 adet ev yer alıyor. bölgenin en geniş yaylalarından biridir.

Kaçkar Dağları’nın Kuzey yamaçlarında kurulmuş. Yayla içerisinde dereler akmakta. Kemerli Kaçkar dağları ve . Avusor Yaylası, aynı ismi taşıyan Avusor Gölü’yle de ünlü bir yayla.

Elevit Yaylası

Çamlıhemşin ilçesinden 1884m rakımda bulunan Yayla, daha çok gurbetçiler tarafından yaz aylarında ziyaret edilmektedir.

Bu yaylaya Çat vadisi’nden güney yönüne doğru uzanan çat yolundan ulaşılır. yaylanın geleneksel yayla evleri de ilgi çekicidir Elevit Yaylası, horonları ile ünlü olması nedeniyle Ağustos aylarında yapılan şenlikleri ile de dikkat çeker.

Pokut Yaylası

Rize’nin Çamliheşin ilçesinde yer alan Pokut Yaylası, ilçenin merkezinden 1:30 dakikalık bir ulaşım mesafede ve 2032 metre yükseklikte.

Çamlıhemşin İlçesi’ne 15 km mesafede Şenyuva Köyünden Yaklaşık olarak 1saat araç yolculuğu ile ulaşılır.Rize ili ve Çamlıhemşin ilçelerinden gelen yerli halk özellikle yaz dönemi yaylaya çıkıyor. En çok temmuz sonu ve ağustos başında buraya gelerek tatillerini geçiriyorlar.

Yayla dönemi ise haziran-ekim dönemi olduğunu söyleyebiliriz. Pokut yaylası, Çamlıhemşin’in Makrevis ve ortan köyleri tarafından kullanılan bir yayla.pokut yaylası Hemşince de rüzgarlı vadi anlamına gelmektedir.

Kaçkar Dağları Milli Parkı

Doğu karadeniz sahili boyunca uzanan bir dağ sırası. Kuzey Anadolu dağları’nın doğudaki bölümünü oluşturur. Doğusundaki birçok zirvesi 3500 m üzerindeyken, batı kesimi 2000 m yüksekliğe kadar ulaşır. En yüksek noktası olan kaçkar kavrun dağı 3932 m yüksekliktedir.

1994 yılında milli park ilan edilen kaçkar dağların büyük bir bölümü Rize ili Çamlıhemşin ilçesi sınırları içinde, küçük bir bölümü de Artvin ili Yusufeli ilçesi sınırları içinde kalmaktadır

Yorum Ekle

Your email address will not be published.

× Canlı Destek