PERONA TUR

DOĞU KARADENİZ YAYLA TURLARI

Şavşat – Bazgiret – Maçahel

Fiyat

25.000.00

Süre

7 Gün

Tour Tipi

Tur Bilgileri

1.Gün ARTVİN-ŞAVŞAT

Sabah 8;00 -10:00 saatleri arasında Trabzon havaalanında ve otogarda buluşarak, doğası, tarihi ve kültürel zenginlikleri ile sizlere doyasıya yaşatacağımız Şavşat -Maçahel Doğa ve Kültür Turumuza, Rehberimiz ve gezi aracımızla sizleri karşılayarak başlıyoruz.

Rize, Hopa, Borçka yol güzergahını kullanarak ulaşacağımız Çoruh vadisine doğru yola çıkıyoruz. Çoruh vadisinde dileyenlerle ülkemizin en uzun Zipline’nda biraz adrenalin yükselte biliriz. Vadideki ilk gezi durağımız Artvin kent merkezinde Atatürk’ümüze ait Dünyadaki en büyük heykelin bulunduğu Ata Tepe olacak. Atamızın görkemli heykelinin Artvin’in yeşiliyle ve göğün mavisiyle kucaklaşmasını, Artvin kent merkezini ve Çoruh vadisini de panoramik olarak Ata Tepeden seyrediyor olacağız. Artvin kent merkezinde öğlen yemeği molamızda Çağ dönerini tavsiye ediceğiz. Molamızın ardından Çoruh vadilerini takip ederek Şavşat’a doğru yolculuğumuza devam ediyoruz. Yol güzergahımızda Fatih tepesi ve Soğuksu da fotoğraf ve dinlence molalarımız olacak. Şavşat’a ulaşıp adını Fakir Baykurt’un Efkâr romanından alan Efkâr Tepesinde yorgunluk kahve ve çaylarımızı yudumlayıp Şavşat’ın doğasını seyrederek günü tamamlayıp bu gece konaklayacağımız otelimize yerleşiyoruz.

2.Gün SUATAN ŞELALESİ-TAMARA ODALARI-KOYUNLU KÖYELRİ-MEŞELİ KARAGÖL

Kahvaltımızla güne başlayıp bu günkü gezi rotamıza başlamak için Aşağı Koyunlu köyüne doğru aracımızla yola çıkıyoruz. Köyün hemen üzerinde yer alan düzlükte aracımızdan inerek Tamara Odaları ve Suatan şelalesine doğru yürüyüşümüze başlıyoruz. Yürüyüş rotamızdaki patika zaman zaman antik yol kalıntılarıyla bizlere eşlik ederken seyretmeye doyamayacağımız eşsiz dağ ve köy manzaralar seyrediyor olacağız. Tamara odalarındaki manastır kalıntıların ve zorlu ama kısa bir patikadan Suatan şelalesine ulaşıcağız. Öğlen kumanyalarımızı dereye nazır atıştırıp dinlencemizi de yaparak aracımıza dönüyoruz. Yukarı Koyunlu köylerindeki Rutav gölünü gezerek Meşeli Karagöle geçiyoruz. Karalgöl’de de gün batımı keyfimizi yaparak günü tamamlayıp otelimize dönüyoruz.

3.Gün :  ARSIYAN YAYLASI – BOĞA VE KIZ GÖLLERİ-GÖZE DAĞI ZİRVESİ

Kahvaltımızla güne başlayıp bu günkü gezi rotalarımız daki Arsiyan(Genciyan) dağlarının eteklerinde yer alan Arsiyan gölleri ve Arsiyan yaylası için yola koyuluyoruz. Arsiyan göllerinine yakın bir noktada aracımızdan ayrılıp yürüyerek Boğa ,Çim ve Kız göllerini görüyor olacağız. Arsıyan dağı manzarası ve dere sesi eşliğinde yaylaya doğur keyifli bir yürüyüş yapacağız. Arsıyan yaylasında gezintiler yapıp öğlen yemeği molamızı da yaparak Maden köye doğru aracımızla yola çıkıyoruz. Yol güzergahımız da birkaç köye uğrayıp gezintiler de yapacağız. Akşam sularında butik dağ otelimize ulaşarak günü tamamlıyoruz.

4.Gün : KARÇAL DAĞLARI – SAKORYA YAYLALARI

Göle nazır otelimizde güne kahvaltımızla başlayıp Karçal dağları silsilesinde yer alan yaylaları görmek için yürüyüşümüze başlıyoruz. Maden deresini takip ederek Sakorya yaylasına eski yayla patikalarından ulaşıcağız. Rotamız da bizi Maden şelalesi ve birçok küçük şelale karşılıyor olacak. Yüzme molamız da olacak. Yaylada öğlen kumanyalarımızı atıştırıp dinlencemizi yaparak Karçal dağlarını ve Şavşat coğrafyasını seyredeceğimiz Sazgiret tepesine geçiyoruz. Patikaları kullanıp Maden Köye inerek günü tamamlıyoruz. Akşam yemeğimizden sonra Akordeon ve tulum eşliğinde Kafkas ve Karadeniz türküleri söyleyip horon ve Kafkas dansları yapacağımız eğlencemiz olacak.

5.Gün : NAPURYEN YAYLASI – YANIKLI YAYLASI – LEKOBAN YAYLASI

Kahvaltımızla güne başlayıp bu günkü yürüyüş ve gezilerimize başlamak üzere yola çıkıyoruz. Yürüyüş rotamızda büyü bir ormandan geçen patikayı kullanarak ulaşacağımız Napurnev yaylası ,ardından Çukur ,Eskikale ve Yanıklı yaylaların rotasını yürüyerek yürüyüş programımızı tamamlıyoruz. Bu rotamızda bizleri yerel mimarisi bozulmamış bölgenin en güzel yayla evleri ve Karçal dağlarının manzaraları seyrediyor olacağız. Yanıklı yaylasına ulaşarak yürüyüş rotamızı tamamlayıp Aracımızla buluşarak bu gece konaklayacağımız Alabalık dersinde yer alan Lekoban yaylasına geçiyoruz.

6.Gün İNCE GEÇİT-NAÇADİREV GÖLÜ-FINDIK YAYLASI-MAÇAHEL VADİSİ

Güne Karçal dağları eteğinde kahvaltımızla başlayıp aracımızla İnce geçide çıkıyorum. Kısa bir mola verip Karadeniz kıyısında yer alan Batu’ma doğru uzanan yemyeşil Maçahel vadisini bulutlar eşliğinde seyrediceğiz. İnce geçitten başlayacağımız yürüyüş rotamız da ilk olarak Naçadirev buzul gölü var. Dileyenler buzul gölünde yüze bilirler. Ardından patika yolları kullanıp Fındık yaylasına doğru Kaçkar dağlarını seyrederek iniyor olacaz. Fındık yaylasında yayla ürünlerinden oluşacak öğlen yemeğimizi alıyoruz. Yemeğimizin ardından dileyenlerle eski patikayı kullanıp Maçahel vadisindeki Efeler köyüne iniyoruz. Bu yürüyüşe katılmak istemeyenler araçla devam edecekler. Patikanın araç yoluyla buluştuğu nokta da aracımızla buluşup bu gece konaklayacağımız butik otelimize ulaşarak günü tamamlıyoruz.

7.Gün MAÇAHEL VADİSİ-MARAL ŞELALESİ-CAMİLİ KÖYÜ-BORÇKA KARAGÖL

Kahvaltımızla güne başlayıp Maçahel vadisindeki gezilerimizi yapmak üzere aracımızla yola çıkıyoruz. İlk gezi durağımız Maral şelalesi olacak. Ülkemizin tek seferde düşen en yüksek şelale olan Maral şelalesinin gayet serin sularında yüzme keyfide yapıyor olacağız. Maral köyü Camili köyü ve tarihi ahşap camilerini de gezerek vadiden ayrılıp Karagöle doğru yola koyuluyoruz. Yol güzergahımızda Maçahel geçidin de fotoğraf molamız olacak. Geçitte şansımız yaver giderse Kafkas dağlarını ve bulut denizinizde seyrede biliriz. Kara göle ulaşıp göl çevresindeki gezilerimiz yaparak programımızı tamamlayıp havaalanına doğru yola çıkıyoruz. Yol güzergahımız da Karadeniz’den hediyeler ala bileceğiniz Rize bezi, Sürmene bıçakçıları ve çay satış reyonlarına uğruyor olacağız. Uçak kalkış saatlerinize göre havaalanına bırakarak Şavşat -Maçahel Yaylaları turumuzu tamamlayarak vedalaşıyoruz.

YANINIZA ALMANIZ GEREKENLER

Sırt çantası: günlük kullanım için 20-25 lt.
Ayakkabı: yürüyüş ayakkabısı ve 1 adet spor ayakkabısı
Mont ve Anorak: su ve rüzgar geçirmez hafif bir mont (anorak) ve ince bir polar

Üst Giysi: sırtınızda ter tutmayan, spor için üretilmiş tişörtler
Alt Giysi: rahat kesimli, erken kuruyan malzemeden yapılmış, yürüyüş pantolonu ve kısa pantolon (spor için uygun alt kıyafetlerde olur)
Şapka: yaz mevsimi için üretilmiş

Fener kafa veya el lambas

Baf: gün içerisinde ani sıcaklık değişikleri olabilir. İnce malzemeden yapılmış bir bere bulunmasında fayda var.
Yağmurluk: panco tarzı sırt çantanızı da içine alacak genişlikte olmalı.
Çorap: spor yapmak için tasarlanmış olmasını tercih edin.
Şort-mayo-bikini-plaj havlusu, su ayakkabısı: dere, buzul göllerde ve raftingde ihtiyacınız olacak.

Baton, yürüyüş ve tırmanışlarda dengenin sağlanması yükün hafifletetilmesi amacıyla kulanılan teknik yürüyüş değeneği.

Cildi hassas misafirlerimiz güneşin yakıcı sıcağından korunmak için koruyucu krem alabilirler.

Polen, arı, böcek vb. alerjik durumunuz var ise doktorunuzun tavsiye ettiği veya kullandığınız ilaçlarınızı yanınızda bulundurun (rehberlerimizde genel olarak hazırlanmış ilk yardım çantası bulunmaktadır).

**Faaliyetimiz yüksek ırtıfa faaliyetidir. Kronik kalp, ciğer, kas, eklem, kemik vb hastalıkları olanlar için uygun değildir. Tedavi görüp kendinizi uygun görseniz dahi doktorlarınıza danışmadan katılmamanızı öneriyoruz. Bu durumlardan ötürü doğacak sorunlarda sorumluluklar ve masraflar size aittir.

Dahil/Hariç

 • Profesyonel Rehberlik
 • 6 Gün Konaklama
 •  6 Gün Aksam Yemeği
 • Rizeden başlayıp Rizede biten Her Türlü Ulaşım Transferleri
 •  6 Gün Sabah Kahvaltı
 • Seyahat Sıgortası
 • Rizeye Kadar Uçak ve Araç Ulaşım Giderleri
 • Milli park giriş ücretleri
 • İlk ve son gün '' Sabah Kahvaltısı - Akşam Yemeği''
 • Rafting - Zıpline
 • Öğle Yemeği

Benzer Turlar

İnceleme Puanları

Henüz yorum yok

Yorum Ekle

Your email address will not be published.

 • Quality
 • Location
 • Amenities
 • Services
 • Price

Rezervasyon Yap

Son Dakika Fırsatları

Ağrı Dağı Zirve Turu

Ağrı Dağı Zirve Turu

 17.500.00 
Altıparmak laz Geçitleri

Altıparmak laz Geçitleri

 3.000.00 
Pokut – Huser Turu

Pokut – Huser Turu

 400.00 
× Canlı Destek