PERONA TUR

DOĞU KARADENİZ YAYLA TURLARI

Altıparmak Laz Yaylaları

Fiyat

17.500.00

Süre

6 Gün

Tour Tipi

Tur Bilgileri

Altıparmak Laz Yaylaları,Kaçkar Altıparmak Dağları eteklerinde bulunan el değmemiş doğası ile 7 yayladan oluşan, Doğu Karadenizin en eski ve kadim halkı olan lazların yayla yaşantılarına, tanıklık edeceğiniz bir doğa yürüyüşü turudur.

1.Gün Rize -Fırtına Vadis -Avusor Yaylası-Huser Yaylası

Rize hava alanında buluşarak Kaçkar Dağlarının bulunduğu Fırtına Havzası doğru yola çıkıyoruz. Dileyenlerle şehir yorgunluğunu atmak için Fırtına deresinin serin sularında rafting yaparak şehir yorgunluğunu atabiliriz. Öğlen yemeği ve alışveriş molamızı Çamlıhemşin ilçe merkezinde yaparak Ayder yaylası üzerinden Kemerli Kaçkar zirvesinin eteğinde bulunan Avusor yaylasına doğru araç yolculuğumuza devam ediyoruz. Bulut denizi oluşumu varsa Hüser yayılasına geçip bulut denizinde gün batımını ve Kaçkar Dağlarının görkemli zirvelerini ve Karadeniz’e doğru uzanan Yemyeşil vadileri de seyrediyor olacağız. Yayla otelimize ulaşıp günü tamamlıyoruz.

2.Gün Büyük Göl-Kemerli Kaçkar Geçidi
Güne Kaçkar dağlarının eteklerinde uyanıp kahvaltımızla başlıyoruz. Bu günkü yürüyüş rotamız da Kemerli Kaçkar zirvesinin yamaçlarında yer alan güzellikler var. Avusor vadisinde yerli halkın Büyükgöl, Toba ,Tobacelazene dedikleri göle doğru ilk rotamıza başlıyoruz. Büyük gölün kenarından rotamıza devam edip Avusor vadisini Körahmet vadisine bağlayan 3200 rakımdaki Kemerli Kaçkar geçidine, Büyük gölün ve Avusor vadisine kuş bakışı seyrederek çıkıyoruz. Bura bizi Kaçkar dağlarının görkemli zirveleri ve vadilerinin manzaraları karşılayacak. Dinlencemizi yapıp bol bolda fotoğraf çekerek rotamıza Avusor ve Palaçkur vadilerini birbirinden ayıran sırtları takip edip devam ediyoruz. Günü Ayder vadisinden gün batımını seyrederek tamamlayıp pansiyonumuza dönüyoruz.

3.Gün Avusor Yaylası – Altıparmak Zirve -Yukarı Kaçkar Yaylası
Güne kahvaltımızla başlayıp hazırlıklarımızı tamamlayarak bu günkü gezi rotamızda ülkemizin en yüksek dağ otelinin bulunduğu Altıparmak zirvesinin eteklerinde yer alan Yukarı Kaçkar yaylasına doğru yürüyüşümüze başlıyoruz. Yürüyüş rotamızda ilk durağımıza Dargovit geçidine ulaşıcaz. Dileyenlerle Altıparmak zirvesine doğru tırmanış etabımıza bu geçitten başlayacağız.  Zirve yapmayacak katılımcılarımız Y. Kaçkar yaylasındaki pansiyonumuza ulaşıp günü dinlence ve yaylada gezintiler yaparak geçiriyor olacaklar. Altıparmak zirvesine görmek isteyenlerle de zirve rotasını yürüyor olucaz. Zirveye ulaşıp dinlencemizi yaparak güney rotasını takip ederek bu gece konaklayacağımız pansiyonumuza ulaşıp günü tamamlıyoruz.

4.Gün Koçdüzü Yaylası -Adalı Göl-Cennet Cehennem Vadisi
Bu sabah kahvaltı soframıza Altıparmak zirvesi ve Kaçkar vadisi seyri eşlik edecek. Yürüyüş rotamızda Uzuncayır ve Büyükyayla geçidi güzergahını kullanarak Koçdüzü yayılasına doğru eski yayla patikalarını adımlıyor olacağız. Yürüyüşümüze Altıparmak zirvesi, Kaçkar vadisi manzaraları ve bulutlar eşlik edecek. Yaklaşık 2-3 saat sürecek yürüyüşümüzü öğlen saatlerinde bu gece konaklayacağımız Koçdüzü yaylasındaki otelimize ulaşarak tamamlıyoruz. Öğlen yemeği molamızı yapıp günü yüzen adalara sahip Adalı göl de yüzme keyfi ve Çenet ve Cehennem vadisi seyredeceğimiz tepede gün batımı keyfimizle günü tamamlıyoruz.

5.Gün Didingola Yaylası-Balık Gölü
Kahvaltımızı yaparak aracımızla Dididngola yaylasına geçiyoruz. Yaylacılık geleneğine devam eden birçok eski yayla evlerine sahip Didingola yaylasının bulunduğu vadide yer alan Balık gölü, Altıparmak zirvesi ve Kaçkar dağlarındaki en büyük buzul göllerinden olan Ambar gölünü seyredeceğimiz yürüyüşümüze başlıyoruz. İlk olarak Balık gölüne ulaşacağımız yürüyüşümüz de ardından Altıparmak zirvesini ve Ambar gölünü seyredeceğimiz geçide çıkıyoruz. Geçitte dinlence ve öğlen yemeği molamızı yaparak Didingola yaylasına dönüyoruz. Yaylada fotoğraf molamızı yaparak Çatalkaya patikası denilen eski yayla yolundan Koçdüzü yaylasına muhteşem bir manzara eşliğinde dönerek günü tamamlıyoruz. Akşam yemeğimizden sonra tulum eşliğinde horonlar oynayıp türküleri söyleyeceğimiz yayla eğlencemiz olacak.

6.Gün Sataple- Pinpilona, Tacikeri Yaylaları -Topluca Köyü -Çağlayan Köyü Laz Konakları  
Kaçkar dağları eteklerindeki son günümüze kahvaltımızla başlayıp Fırtına vadisine doğru inişe geçiyoruz. Yol güzergahımız da Sataple, Pinpilona ve Tasıkeri yaylalarında molalar verip gezintiler yaparak Topluca köyü üzerinden Fırtına vadisine inmiş olucaz. Fındıklı ilçesine geçerek öğlen yemeği molamızı yapıp Doğu Karadeniz kırsal mimarisinin en önemli yapıtlarından olan dolamataş tekniğiyle yapılmış tarihi Laz konaklarıyla ünlü Çağlayan köyü gezimizi yapıyoruz. Ayrıca bu köyde Çay, fındık ve kivi bahçelerini de görüp tarımlarıyla ilgili bilgiler paylaşıcaz. Çay sürgün vaktiyse çay toplamayı da öğretiyor olucaz. Fındıklı Belediyesi öncülüğünde hayata geçirilen Kadın Kooperatifinin üretim alanları olan Meçi ve Emek evinin stantlarına uğrayacağız. Dileyenler için Karadeniz de yüzme molası da vererek uçak kalkış saatlerinize göre hava alanına ulaşıp Altıparmak Zirve ve Laz Yaylaları turumuzu tamamlayarak vedalaşıyoruz.

Bir başka Perona Tur Turlarımızda görüşmek üzere vedalaşıyoruz.…

REHBERLER:

Rehberlerimiz, sosyal ilişkileri güçlü, gezi yapılacak bölgeleri araştırmacı bir ruhla inceleyen, sizlerin bölgeyle özdeşlik kurmanızı sağlayacak olan ve yöreyi çok iyi bilen bölge insanlarıdır. Onlarca kez yaşamış oldukları tur deneyimlerinden dolayı yöreye oldukça hakimdirler.

ULAŞIM:

gruplarımız 15 kişiyle sınırlı olduğundan dolayı tüm katılımcıları bulundukları şehirden alıp ortak bir ulaşım olanağı sağlamamız maalesef pek mümkün olamamakta. Dolayısıyla, gruplarımızla lokal gezi yaptığımız bölgede buluşmak zorundayız.

YANINIZA ALMANIZ GEREKENLER

Sırt çantası: günlük kullanım için 20-25 lt.
Ayakkabı: yürüyüş ayakkabısı ve 1 adet spor ayakkabısı
Mont ve Anorak: su ve rüzgar geçirmez hafif bir mont (anorak) ve ince bir polar

Üst Giysi: sırtınızda ter tutmayan, spor için üretilmiş tişörtler
Alt Giysi: rahat kesimli, erken kuruyan malzemeden yapılmış, yürüyüş pantolonu ve kısa pantolon (spor için uygun alt kıyafetlerde olur)
Şapka: yaz mevsimi için üretilmiş

Baf: gün içerisinde ani sıcaklık değişikleri olabilir. İnce malzemeden yapılmış bir bere bulunmasında fayda var.
Yağmurluk: panco tarzı sırt çantanızı da içine alacak genişlikte olmalı.
Çorap: spor yapmak için tasarlanmış olmasını tercih edin.
Şort-mayo-bikini-plaj havlusu, su ayakkabısı: dere, buzul göllerde ve raftingde ihtiyacınız olacak.

Baton, yürüyüş ve tırmanışlarda dengenin sağlanması yükün hafifletetilmesi amacıyla kulanılan teknik yürüyüş değeneği.

Cildi hassas misafirlerimiz güneşin yakıcı sıcağından korunmak için koruyucu krem alabilirler.

Polen, arı, böcek vb. alerjik durumunuz var ise doktorunuzun tavsiye ettiği veya kullandığınız ilaçlarınızı yanınızda bulundurun (rehberlerimizde genel olarak hazırlanmış ilk yardım çantası bulunmaktadır).

*Faaliyetimiz yüksek ırtıfa faaliyetidir. Kronik kalp, ciğer, kas, eklem, kemik vb hastalıkları olanlar için uygun değildir. Tedavi görüp kendinizi uygun görseniz dahi doktorlarınıza danışmadan katılmamanızı öneriyoruz. Bu durumlardan ötürü doğacak sorunlarda sorumluluklar ve masraflar size aittir

Dahil/Hariç

 • Rehberlik Hizmeti
 • 5 Gece Konaklama
 • 4 Akşam Yemeği
 • 5 Kahvaltı
 • Milli Parklar Giriş Ücreti
 • Tüm Ara Transferler
 • Seyahat sigortası
 • Rizeye Ulaşım (Uçak Biletleri)
 • Otellerdeki İçecekler
 • Rafting - Zipline
 • İlk gün kahvaltı - Son gün akşam yemeği

Benzer Turlar

İnceleme Puanları

Henüz yorum yok

"Altıparmak Laz Yaylaları" üzerine bir düşünce

 1. Nuri CEBİR 12/05/2024

  Merhaba,
  Bir Rize’li olarak ilk kez hemşerilerimden gurur duydum elbette bu Ali KURDOĞÖLU’nun emeği ve titiz çalışması sonucunda olmuş olabilir. Ali bey bana ve dostlarıma unutamayacağımız güzellikte bir etkinlik yaşattı. Konaklamadan yemeğine kaptanından rehberine çok muhteşemdi. Rizeye gidicekseniz ve keyif almak istiyorsanız tek adres Perona tur ve Ali KURDOĞLU

  NOT: Bu yorumda kesinlikle hemşericilik yoktur.
  Geçen yıl gitmiştim ama tesis sahibi hemşehrimden utanç duydum güzel turlar güzel insanlarla yapılır.

Yorum Ekle

Your email address will not be published.

 • Quality
 • Location
 • Amenities
 • Services
 • Price

Rezervasyon Yap

lütfen önce tarihi seçin

Havaalanı Transferi

1.000.00

Rezervasyonunuz için transfer işlemi istiyorsanız lütfen işaretleyiniz.

Tercuman

1.000.001.000.00

Rezervasyonunuz için tercuman talebiniz varsa lütfen işaretleyiniz.

Son Dakika Fırsatları

Ağrı Dağı Zirve Turu

Ağrı Dağı Zirve Turu

 17.500.00 
Altıparmak laz Geçitleri

Altıparmak laz Geçitleri

 3.000.00 
Pokut – Huser Turu

Pokut – Huser Turu

 400.00 
× Canlı Destek